• Skocz do nawigacji
  • Skocz do treści
Search:
logo
  • Strona główna
  • O nas – kupno obrazów
  • Artykuły
  • Darmowa wycena
  • Kontakt

Józef Mehoffer-wystawa TPSP 1935-Władysław Kozicki

Posted on 20 stycznia 2015 by admin
Tagi: dzieła sztuki, Józef Mehoffer, kupno obrazów, obrazy, obrazy mehoffera, skup obrazów, wycena dzieł sztuki, wycena obrazów
Chrystus Pielgrzym Dekoracja ścienna kościoła paraf jalnego w Turku 1933

TOW. ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH  WARSZAWA -JÓZEF MEHOFFER- WYSTAWA

CZERWIEC – LIPIEC — SIERPIEŃ -WŁADYSŁAW KOZICKI -TWÓRCZOŚĆ JÓZEFA MEHOFFERA

CZTERDZIEŚCI pięć lat pracy artystycznej Józefa Mehoffera (ur. w 1869) to przede wszystkim półwiekowy niemal okres europejskich triumfów i wspaniałych dokonań na polu sztuki dekoracyjnej. Bo wśród znakomitej plejady inicjatorów współczesnej sztuki polskiej na przełomie XIX i XX w. on, uczeń Matejki, był jednym z tych nielicznych artystów, którzy poszli zdecydowanie w kierunku malarstwa dekora­cyjnego w wielkim stylu.

Sztuka dekoracyjna Mehoffera — to świat zamknięty w so­bie o zupełnie odrębnym, na wskróś indywidualnym obliczu. Cechą jej najbardziej uderzającą jest zasadniczyoptymizm artystycznego na świat poglądu.

Niema u niego gwałtownego cierpienia, rozpaczy, beznadziejnego szarpania się w więzach nieubłaganej konieczności.Co więcej, niema naogół namięt­ności, afektu, patosu. Jego pogoda jest równowagą uczucia, opanowanego przez intelekt, który zawsze stoi czujnie na straży żywiołu emocjonalnego i nic pozwala mu rozrosnąć się i wybujać ponad miarę.

Radość życia Józefa Mehoffera , gioia del vivere, która jest niewątpliwie tłem uczuciowym życia Mehoffera jako artysty, nic potęguje się nigdy u niego do stanu dionizyjskiego szału.

Wyraża się w bujnej, ale zawsze równej i spo­kojnej pełni estetycznego wyżywania się. Nie jest to jednak przerafinowany, neurasteniczny, morbidezzą przesiąknięty estetyzm d’Annunzia.

U Mehoffera wypływa on z poczucia, zdrowia fizycznego i duchowego, z uświadomionej harmonii pomiędzy umysłem, uczuciem i wolą, z zadowolenia, które jest dominantą w stosunku artysty do siebie samego i do świata zewnętrznego. Tkwi w ten spora doza filozoficznego spokoju, racjonalistyczny stoicyzm, który swoją siłę, mądrość i ciszę ducha czerpie nie z metafizycznej wiary, ale z życzli­wego i pobłażliwego odnoszenia się do całokształtu spraw życiowych, widzianych jakby przez pryzmat maksym Marka Aureliusza. Sztuka Mehoffera, która formalnie, z powodu zamiłowania do bogactwa skomplikowanych kształtów i barw, jest raczej barokowa, ma w psychice swej renesansową harmonię i równowagę. Niewątpliwie na ten stan duchowy zło­żyły się także pierwiastki rasowe i narodowe: polska krzep-kość, trzeźwość, chrobrość i odporność wobec życia wniosły tu także swój wkład bardzo wyraźny. Został on jednak zmo­dyfikowany i w specjalny sposób urobiony przez wysoką europejską kulturę umysłową artysty, która mu daje do­świadczenie, wytworność i obiektywizm filozoficznego obserwatora życia jako dzieła sztuki .

To wszystko sprawia, że równa, spokojna, mądra sztuka Józefa Mehoffera nie zna zarówno akcentów tragizmu jak eksta­tycznych wybuchów szczęścia, że daleka jest w ogóle od wszel­kiej egzaltacji i od przerostu subiektywizmu uczuciowego. Artysta ten bierze świat takim, jakim jest. Nie uważa go ani za coś najgorszego, ani za coś najlepszego, ale za coś koniecznego, z czego wycisnąć należy jak ą największą sumę zadowolenia i piękna. Tak, właśnie piękna. Bo i w tern zbliża się Józef Mehoffer do renesansowego ideału dzieła sztuki, że nie charakterystyczność dramatycznej głębi wewnętrznej i jej ekspresja, ale piękno jest jego artystycznym celem. Duchowo należy on do tej samej rodziny co Ghirlandajo, Rafael, Poussin, Ingres. Oczywiście byłoby rzeczą zbędną dodawać, że piękno Me­hoffera nie ma nic wspólnego z formalnego punktu widzenia z pięknem renesansowej, ani żadnym Innem w ogóle. Sztuka jego jest dlatego naprawdę wielka, że tworzy świat do żad­nego innego niepodobny. Piękno dzieł sztuki , które fascynującą, świetlistą i soczystą gamą barw i świetnymi arabeskami linii dekora­cyjnych bije z jego obrazów ,dzieł sztuki,witraży, to jest swoiste, wyłącznie mehofferowskic piękno.

Niezmiernie charakterystyczna jest dla artystycznego i ży­ciowego nastawienia Mehoffera jego koncepcja śmierci.

Nie jest ona w jego pojęciu tym demonem, który u Wyspiańskiego rzuca posępny i tragiczny cień na wszystkie uczucia, myśli i czyny człowieka, ale koniecznym elementem w ewolucyj­nym pochodzie życia, niezbędnym warunkiem trwania, nie­uniknioną przesłanką narodzin nowych form istnienia.

Pew­ność śmierci nie może paraliżować artysty w jego działaniu, nie może mrokami cierpienia przysłaniać jasnych horyzon­tów jego duchowego wzroku. Jego zadaniem jest tworzyć dzieła sztuki, których nie śmiertelność odbiera śmierci — w po­czuciu artysty —jej grozę, czyni ją bezsilną i na straszny pobrzęk jej kosy odpowiada radosnym uśmiechem niezni­szczalnego życia. (Kompozycja witrażowa „ Vita somnium breje”, witraże w kaplicy cmentarnej w Opawie.)

Mehoffer przedstawi najczystszy typ artysty-plastyka. Jego wyobraźnia twórcza jest w możliwie najwyższym stopniu oczy­szczona z tego wszystkiego, co nazywamy pierwiastkami literackimi w sztuce. Jako malarz czystej krwi dekoracyjny przytłumia całą literaturę i przysłania ją upajającym boga­ctwem elementów wyłącznie formalnych, nieprzebraną róż­norodnością wypieszczonych z wirtuozowską precyzją linii dekoracyjnych, jak ogień ruchliwych, jak woda płynnych, układających się w najfantastyczniejsze arabeski, i żywiołowo bujną, symfonią orkiestracją soczystych, lśniących, wewnętrz­nym ogniem rozpłomienionych kolorów, które w witrażach grają pełną gamą przepysznego zbioru klejnotów. Muzyczne raczej, a nie literackie, jest pierwsze wrażenie, jakie wywiera kolorystyczna magia witrażów Mehoffera.

Ta muzyka linii i barw tak porywa i oszałamia widza, że na razie nie zdaje sobie wcale sprawy z ikonograficznej treści, a nawet nie ma ochoty jej szukać.

Dopiero po jakimś czasie oko wśród splątanych jak liany gąszczów linii i buchających żarem, kalejdoskopowo nagro­madzonych szkieł barwnych, odkrywa zarysy postaci i całychwielkich kompozycji figuralnych, których niespodziewane, tajemnicze wyłonienie się wywołuje wrażenie nagłej rewe­lacji.

To jest także jeden z zupełnie swoistych czarów tych przeźroczy okiennych. Bije z nich źródło pełnej polotu poezji i wielkiej siły uczuciowej, których charakter jest jed­nakże nie literacki, ale na wskroś plastyczny. Jest to poezja dekoracyjnie pojętego kształtu i barw zespolonych w harmonie dekoracyjne. Mehoffer wyśpiewuje całe niezrównane poematy, których główny urok nie polega jednak ani na narratorskiej, epickiej rozlewności, ani na psychologicznej sub­telności, ani na liryzmie odczuć, czy też na dramatyczności koncepcji, na żadnym wogóle z tych elementów, które skła­dają się na rodzimą atmosferę poezji słów i pojęć, tylko na nieprzebrane bogactwie wyobraźni malarsko-dekoracyjnej.

Podporządkowując świadomie treść ikonograficzną bez porównania dla siebie ważniejszej treści artystycznej t. j. w tym wypadku formalnym wartościom dekoracyjnym, Mehoffer doskonale się czuje w świecie alegorii i symbolów, które obiera chętnie jako tematy nie tylko w sztuce kościelnej, ale także wówczas, kiedy tworzy zupełnie swobodnie kompozycje przez nikogo niezamówione. Jest to zrozumiałe, gdyż tego rodzaju reprezentacje, niezmuszająca go do skupienia wysiłku na ekspresji psychicznej, pozwalają mu poświęcać się niemal wyłącznie problemowi dekoracyjności. Witraże Mehoffera posiadają jeszcze jedną pierwszorzędną zaletę, tę mianowicie, że nie mają nic wspólnego z malowidłami na szkle, ale że się w nich świetnie wyraża czysty styl witrażowy, uwarunko­wany specjalną techniką tych dzieł sztuki.

Najbardziej jednolite i czyste wyobrażenie o świetności talentu dekoracyjnego Józefa Mehoffera daje katedra św. Mikołaja w Fryburgu, cała ozdobiona jego płomiennymi witrażami, które w swej całości są jego najbardziej monumentalne dziełem, jednym z tych, które nieczęsto spotyka się w historii sztuki. Jest to prawdziwie europejski czyn naszego artysty, olbrzymia praca, rozłożona na 40 lat twórczego życia,której owocem jest osiem witraży 7-metrowych do podwójnych okien nawy i pięć dwunasto metrowych do presbiterjum, wśród nich zaś takie brylanty jak „Matka Boska Zwycięska”, witraż w kaplicy Św. Sakramentu i „Pokłon Trzech Króli”. Witraże fryburskie rozsławiły imię Mehoffera i Polski w całej Europie. Z najwyższym entuzjazmem pisali o nich znawcy 0 takim autorytecie jak ks. prof. Berthier, powieściopisarz krytyk artystyczny szwajcarski William Ritter i członek Akademii francuskiej Rene Bazin.

Niekorzystna dla dzieł sztuki atmosfera w Polsce niewolnej nie pozwoliła Mehofferowi stworzyć dla kraju dzieła równie olbrzymiego. Jego witraże w Polsce na mniejszą są zakrojone skalę, choć wiele z nich wartością swą nie ustępuje oknom fryburskim. Tu obok witraży kościoła w Jutrosinie w Wiel­kopolsce, kaplic zamkowych w Baranowie i Gołuchowie wymienić należy przede wszystkim wspaniałe witraże katedry na Wawelu, częścią syntetycznie uproszczone, podkreślające integralność wizji malarskiej (w nawie krzyżowej), częścią zbliżone do stylu witraży fryburskich (w kaplicy św. Krzyża, w kaplicy Szafrańców i „Św. Kazimierz” obok chóru mu­zycznego) .

Drugą obok witraży dziedziną urzeczywistniania się wiel­kiego talentu dekoracyjnego Mehoffera jest polichromia ścienna. Niestety, w tym zakresie nie znalazł poza obrębem ojczyzny jakiegoś drugiego Fryburga, któryby mu pozwolił wypowiedzieć się w całej pełni. Musiał ograniczyć się do kraju, tu zaś z jednej strony notoryczne ubóstwo naszego społeczeństwa, z drugiej nieuctwo i prowincjonalizm poglą­dów zarządców naszych kościołów, a nadto przesadna aż do chorobliwości cześć dla starych murów stawały zbyt często na przeszkodzie realizacji jego imponujących projektów. Skutek jest taki, że zaledwie kilka wnętrz ma kompletną dekorację mehofferowską. Jednym z nich jest kaplica Sza­frańców na Wawelu, „perła polichromii polskiej”, z swym przedziwnym pierścieniem uzbrojonych rycerskich pacholąt anielskich, mająca w dziedzinie zdobnictwa polskiego rewe­lacyjne, a zarazem rewolucyjne znaczenie.

Artysta bowiem zerwał tu z szablonami, z wszelką stylizacją romańską, go­tycką czy barokową, a wprowadził swobodnie swoje własne, oryginalne motywy, poczęte z ducha nowej sztuki i z nowych poglądów na istotę sztuki dekoracyjnej. To tylko jedno wnętrze w Katedrze wawelskiej miał Mehoffer możność ozdo­bić w całości. Dekoracja Skarbca Katedry, rozpoczęta w 1901, zaprojektowana jeszcze bogaciej i wspanialej, została niestety w sposób pożałowania godny przerwana, lecz i to, co artysta zdołał wykonać, daje najchlubniejsze świadectwo wspania­łości malarskiej wizji dekoracyjnej i nieprzebranemu bogactwu jego wyobraźni. Zwłaszcza w postaciach Archanioła Pokoju i Archanioła Wojny artyzm Józefa Mehoffera osiągnął szczyt, do którego i później nieraz dochodził, ale którego nie przewyż­szył nigdy.

Zaprojektowana przez artystę w 1901 nad wyraz warto­ściowa polichromia katedry płockiej również nie doszła do skutku. Z pomyślanej w wielkim stylu dekoracji katedry or­miańskiej we Lwowie wykonana została tylko oryginalna i wartościowa mozaika w kopule i jej pendentywach. Także wiele innych na wielką skalę zakrojonych pomysłów dekora­cyjnych Mehoffera nie doczekało się wykonania. Cztery tylko wnętrza miał Józef Mehoffer możność urządzić w całości według swego pomysłu, jedno czasowo tylko istniejące, mianowicie salę wystawową Twa „Sztuka” w monachijskim Glaspalaście w r. 1905, a trzy trwałe: salę posiedzeń Izby Handlowo-Przemysłowej w Krakowie, z przedziwnym obrazem dekora­cyjnym na płótnie „Ujarzmienie żywiołów”, Kaplicę Bonerowską w Kościele Panny Marii w Krakowie — i duży kościół w Turku (w pół drogi między Kaliszem a Kołem), znakomite dzieło ostatnich lat twórczości artysty, przy któ­rego wykonaniu miał zupełną wolność, a nawet entuzjazm koło siebie.

Witraże i polichromie Mehoffera wystarczyłyby do wypełnienia długiego życia niejednego artysty. Samych karto­nów dekoracyjnych wyprodukował około 650 m2. Tymczasem u niego to tylko część dorobku artystycznego, co prawda najważniejsza. Poza nią jest bowiem długi szereg obrazów sztalugowych, które liczą się na setki. Najbardziej uderzającą ich cechą jest to, że talent par excellence dekoracyjny ich twórcy i tu wyraźnie się przebija. Gdzie motywy dekoracyjne są pominięte, otrzymujemy prace bardzo doświadczo­nego i w zupełności swą sztukę opanowującego naturalisty, ogromnie precyzyjne w rysunku, nienaganne w tonie, silne w charakterystyce, ale pozbawione indywidualnego, spe­cjalnie mehofferowskiego piękna. W portretach dekoracyj­ność znajduje ujście albo w fantastycznym i ornamentacyjnie pojęte ukostiumowaniu modela, albo w odpowiednim zaaranżowaniu tła i doborze akcesoriów, albo w stosowne rozwiązaniu problemu kolorystycznego, albo — wypadek to najczęstszy — w skombinowaniu tych wszystkich czynników. („Śpiewaczka” z 1895, Kazimierz Kamiński 1897, autoportret artysty 1898, dr. Krokiewicz na tle biblioteki 1901, żona artysty na tle amarantowej makaty w czarnej sukni 1907, hr. Maryja Pudłowska 1913, Antychryst 1919, Marszałek Piłsudski jako Naczelnik Państwa z 1922 i wiele, wiele innych).

W kompozycjach wolnych element dekoracyjny ma zawsze u Józeffa Mehoffera dominujące znaczenie. Tak było zawsze: od „Wniebowzięcia Matki Boskiej” w kościele w Kochiwanie z 1894 aż do najnowszych prac artysty, jakimi są „Stacje Drogi Krzyżowej” u Franciszkanów w Krakowie. Najświetniejszymi i najbardziej znanymi dziełami Mehoffera z tego zakresu są: „Dziwny ogród” 1902-3, „Europa jubilans” 1905 i „Rozmarzona królewna” 1907.

W licznych pejzażach artysty, z których dawniejsze utoro­wały drogę nowoczesnemu pejzażowi impresjonistycznemu, również artysta dekoracyjny przychodzi z pomocą pejza­żyście i oddaje mu kapitalne usługi.

I tu jeszcze nie koniec produktywności Mehoffera: ma

jeszcze w swym dorobku szkice do dekoracji teatralnych, grafikę użytkową, akwafortę, wreszcie teoretyczne prace z zakresu sztuki plastycznej o treści poważnej i mądrej, o formie pełnej wdzięku („Uwagi o sztuce”, „Sztuka w Polsce wczoraj i dzisiaj”).

Olbrzym pracy i olbrzym talentu, którego witraże i polichromie należą do najwyższych osiągnięć plastyki europej­skiej na przełomie XIX i XX w., Józef Mehoffer w ciągu czterdziestu pięciu lat swej twórczości dobrze zasłużył się sztuce i Polsce.

KARTONY DEKORACYJNE

1. Legendy czeskie 1892 (Tryptyk; akwarela Projekt konkursowy na dekorację Rudolfinom w Pradze

Wł. Wilhelm Mehoffer, Kraków

2. Projekt konkursowy na dekorację Rudolfinom w Pradze 1892 akwarela  115-168

Wł. Wilhelm Mehoffer, Kraków

3. Projekt konkursowy na kurtynę w teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie 1891 Ol.  145-113 Wl. Prof. Dr. Tadeusz Estreicher, Kraków

Kartony do witrażów katedry św. Mikołaja w Fryburgu szwajcarskim 4—11

Nawy boczne, okna podwójne

I nagroda na konkursie międzynarodowym, Fryburg 1894

4. Apostołowie

I ŚŚ. Piotr, Jan akwarela 725-170

II ŚŚ. Jakub, Andrzej 1895/6       akwarela  725-170

5. Matka Boska Zwycięstwa Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności fund. T. Barczewskiego

III Ojczyzna akwarela  725-170

IV Wojownicy 1897 akwarela 725-170

6. Miizennicy

Miilal złoty Wystawa Powszechna w Paryżu 1900

V ŚŚ. Maurycy, Sebastian 1900     akwarela  725-170

VI SS. Katarzyna, Barbara akwarela  725-170

7. Przenajświętszy Sakrament

VII Wiara akwarela 725-170 \ III Chrystus i Kościół 1900      akwarela 725-170

8. Pokłon Trzech Króli

IX — akwarela  725-170

X —   1904 akwarela  725-170

9. Święci

XI ŚŚ. Jerzy, Michał akwarela  725-170

XII ŚŚ. Anna, Maryja Magdalena 1909 akwar. 725-170

10. Diakoni, Biskupi

XIII ŚŚ. Szczepan, Wawrzyniec       akwar.  725-170

XIV ŚŚ. Marcin, Klaudiusz 1914     akwar.  725-170

11. Św. Mikołaj Z Flue Patron jedności szwajcarskiej

XV Przysięga akwarela  725-170

XVI „        1917 akwarela 725-170

Kartony do witrażów katedry św. Mikołaja w Fryburgu szwajcarskim Presbiterjum 12—15

12. Chrystus 1919        akwarela 1230-230

13. Bóg Ojciec 1921/22     akwarela 1230-230

14. Duch Św. 1924        akwarela 1230-230

15. Historia Fryburga kościelnego

i naukowego 1925       akwarela 130-230

16. Bł. Wincenty Kadłubek 1902        akwarela     105-42

Szkic do okna w kaplicy Króla Jana Olbrachta w katedrze na Wawelu

17. Bł. Wincenty Kadłubek 1902 akwarela Wariant szkicu do tegoż okna

Szkice do okien kaplicy zamkowej w Baranowie 18—23

18. Strącony Lucyfer akwarela

19. Anioły akwarela

20. Archanioł Michał akwarela

21. Róża Mistyczna akwarela

22. Św. Jadwiga akwarela

23. Trzy Cnoty akwarela Wl. Roman Dolański, Baranów

24. Natura i Sztuka 1900 akwarela 138-350 Karton na fryz Tow. Przyj. Szt. Piekn. w Krakowie; niewykonany

25. Projekt na dekorację kaplicy królowej Zofii na Wawelu 1901 akwarela 126-67 Niewykonany

Kartony do dekoracji Skarbca katedry na Wawelu 26—32

26. Archanioł Wojny 1901 akwarela 410-142
27. Archanioł Pokoju 1901 akwarela 410-142
28. Węże wśród róż 1901 akwarela 100-46
29. Geniusze 1901 akwarela 140-127
M). Geniusze 1901 akwarela 135-180
31. Geniusze 1901 akwarela 157-135
M. Kwiaty akwarela 140-220

Projekty dekoracji katedry w Płocku 33—35

33. Projekt dekoracji całości 1901       akwarela 133-50-

34. Projekt dekoracji sklepienia 1901   akwarela

35. Anioł (szczegół dekoracji sklepienia) 1903

akwarela 415-305

Kartony do okien kościoła w Jutrosinie 36-38

36. Kościół 1902       akwarela 112-300

37. Agnus Dei 1902 akwarela 112-300 VIII  Cud św. Elżbiety 1902     akwarela 112-300

Kartony do okien kaplicy grobowej rodziny Grauerów w Opawie 39—42

39. Wiara, Nadzieja, Miłość 1903 akwarela 188-72

40. Caritas 1903 akwarela 188-71

41. U grobu Chrystusa 1903 akwarela 188-72

42. Zaśnięcie Matki Boskiej 1903 akwarela 188-72

43. Róża okienna 1903 akwarela Projekt witrażu nad chórem muzycznym w katedrze na Wawelu

Szkice do okien kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu 44—45

44. Ukrzyżowanie akwarela

45. Znalezienie Krzyża św. akwarela

46.47. 48. 49. 50.51. 52. 53. 54.

Vita Somnium Breve 1904

Karton witrażowy

WL Iza Jeleńska, Kraków

akwarela  143-148

Szkice do okien katedry na Wawelu Nawa przednia 47—49

Św. Stanisław 1905 akwarela

Św. Jadwiga 1905 akwarela

Św. Kazimierz 1905 akwarela

Św. Stanisław akwarela

Wariant szkicu witrażowego

Szkice do okien katedry na Wawelu Nawa krzyżowa 51—54

Chrystus 1905 akwarela

Matka Boska 1905 akwarela

Geniusz Cierpienia 1905 akwarela

Gaudę Mate 1905 akwarela

Kartony dekoracyjne do kaplicy Szafrańców na Wawelu

55.   Zbrojne Anioły 1906 akwarela  130-153

56Szkic do kartonu Zbrojne Anioły 1906       akwarela

57. Chrystus Sądzący 1906 akwarela 91-194 Karton witrażowy dla kościoła w Onnens (Szwajcara)

58. Ujarzmienie Żywiołów 1906 ol. 260-363 WL Izba Przemysłowo-Handlowa, Kraków

59. Projekt dekoracji plafonu 1906 akwarela Sala posiedzeń Izby Przemysłowo-Handlowej, Kraków

Chrystus Zmartwychwstający 1906/7 akwarela 76-168 Karton witrażowy do kaplicy zamkowej w Gołuchowie

61.   Projekt dekoracji katedry Ormiańskiej we Lwowie 1907 akwarela 87-92Dekoracja bębna i kopuły 1907 akwarela Katedra Ormiańska we Lwowie

Matka Boska Ostrobramska 1907 akwarela 378-183 Karton witrażowy do kaplicy Szafrańców w katedrze na Wawelu Wl. Zbiory Państwowe, Warszawa

Kartony witrażowe do nawy krzyżowej katedry na Wawelu

64—67

WL Zbiory Państwowe, Warszawa

64.   Chrystus 1909 akwarela  718-180

Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności fund. T. Barczewskiego

Matka Boska 1911 akwarela 652-188

Geniusz cierpienia 1911 akwarela  529-153

Geniusz cierpienia 1911 akwarela  528-153

H.   Su. Sabina 1908 akwarela  76-160

Karton witrażowy do zamku Chenalleyres w Szwajcarii Trójca św. 1912 tempera 400-400

 il.1.1/ dekoracyjny do kopuły katedry Ormiańskiej we Lwowie

70. „Joannes vinces” 1912 tempera 620-365 Obraz dekoracyjny do kaplicy Sobieskiego na Kahlenbergu; niewykonany

71. Matka Boska 1925 akwarela 59-42 Szkic witrażowy do kościoła św. Stanisława w Rzymie; niewykonany

Kartony do okien kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu

72. Ukrzyżowanie 1925 akwarela  362-219

73. Znalezienie Krzyża Św. 1925 akwarela 360-222 Grand prix na wystawie „des Arts Decoratifs”, Paryż 1925 r.

Kartony do dekoracji ściennej kaplicy Bonerowskiej Cechu Rzeźników w kościele Mariackim w Krakowie

74. Inicjał Matki Boskiej 1930 akwarela   120-88

75. Krzyż 1930 akwarela    78-88

76. Świeczniki 1930 akwarela   105-30

77. Sadzenie drzewek wolności 1930 akwarela 108-44 Projekt witrażu do Zamku król. na Wawelu; niewykonany

Kartony witrażowe do klatki schodowej Miejskiej Kasy Oszczędności w Krakowie 78—79

78. Dobrobyt i Oszczędność 1932       akwarela  238-305

79. Skarbnik strzegące drogich kamieni 1932

akwarela 258-346

Kartony do polichromii kościoła parafialnego w Turku. Presbiterjum 80—94

80. Szkic całości sklepienia 1933 akwarela     69-79

81. Chrystus Król 1933 akwarela   135-205

82. Chrystus Dobry Pasterz 1933        akwarela 141-138

83. Chrystus Oblubieniec 1933            akwarela 141-138

84. Chrystus Ogrodnik 1933                 akwarela 141-138

85. Chrystus Pielgrzym 1933                akwarela 141-138

86. Ślepe okno 1933                                  akwarela 80-146

87. Wieniec 1933                                        akwarela 80-124

88. Anioł ze złotym krzyżykiem w ręce 1933 Sklepienie      akwarela 108-83

89. Dwa anioły 1933     akwarela 250-148 Sklepienie

Nawa krzyżowa

90. Anioł z kadzielnicą 1933/34         akwarela 120-334

91. Ołtarz Matki Boskiej 1933/34        akwarela 194-252

92. Projekt dekoracji chóru muzycznego 1934

akwarela 68-47

93. Ptaszki 1934        akwarela 43-140 Szczegół dekoracji chóru muzycznego

94. Anioł dyrygent 1934      akwarela u 3-100

Projekty witrażowe do Muzeum Wojska w Warszawie

95. Henryk Pobożny akwarela •)(.. Władysław Warneńczyk akwarela <)7. Stanisław Żółkiewski akwarela ‚)K.   \-że Józef Poniatowski akwarela

Wodzowie polscy polegli na polu chwały 1934 Wl. Muzeum Wojska, Warszawa

OBRAZY I RYSUNKI PORTRETOWE

Kilu J. zostały włączone te obrazy i szkice dekoracyjne, które mają charakter komunijny  wybitnie obrazowej i tym różnią się od projektów ściśle dekoracyjnych,  Dziale i

99. Lampa na kominku 1894 ol. Wl. Wanda Syroczyńska, Kraków

100. Wnętrze pracowni malarskiej 1894 ol. Wl. Wanda Syroczyńska, Kraków

101. Młoda kobieta szyjąca 1894 ol. Wl. Wanda Syroczyńska, Kraków

102. Place Pigalle w Paryżu 1894 ol. Wl. Wanda Syroczyńska, Kraków

103.   Portret Wandy Strażyńskiej (Agatonowej Syroczyńskiej) 1894 ol. 74-60 Wl. Wanda Syroczyńska, Kraków

104.   Laleczki japońskie 1894 ol. 72-91 Wl. Prof. Mikołaj Mazanowski, Kraków

106.   Zachód Słońca nad Wisłą 1894    akwarela  253-135

106. Sień w chacie chłopskiej 1894 ol. Wł. Leonowie Braciejowscy, Kraków

107. Pejzaż zimowy 1894 ol. 37-26 Wł. Zbigniewowie Mehofferowie, Kraków

I08.   Portret własny 1894 ol. 45-64

109. Głowa w wieńcu z bławatków 1895 °1-  24-16 Siucljum do „Muzy”

110. Drobiazgi na kominku 1895 66-60

111. Studium portretowe do obrazu „Śpiewaczka” 1895

112. Studium portretowe do obrazu „Śpiewaczka” węgiel

113.Medal Ełoty na wystawie Powszechnej w Paryżu 1900 117. (Narodowa M. Lwowa

114. Szkic do „Rozmowy” 1896 ol. 77-47

115. Szkic do „Muzy” 1896 ol. 46-57

116. Portret starca  w czerwonej bluzie   1895 (Aleksander De Jean) ol. 96-120

117. Rozmowa 1896 ol. Wl. Galeria Narodowa M. Lwowa

118. Portret Jana Stanisławskiego 1897 węgiel

119. Głowa chłopca w oświetleniu lampy 1898 ol.  46-26 Wł. Xawery   hr. Pusłowski, Kraków

120. „Les Ingenues” 1898 ol.  34-33 na temat P. Verlaine’a Wł. Prof. Mikołaj Mazanowski, Kraków

121. Portret własny 1898 ol.   100-81

122. Portret Heleny d’Abancourt 1898 akwarela Wł. H. d’Abancourt, Krakow

123. Portret Janiny Karolowej Stieberowej 1898 ol. 62-52 Wł. J. Stieberowa, Kraków

124. Portret Kazimierza Kamińskiego 1898 węgiel

125. Portret Heleny d’Abancourt 1898 węgiel

126. Portret Eweliny Leonowej Aderowej 1899   ol. 72-96 Wł. Dr. Leon Ader, Kraków

127. Portret ks. Józefa Pajączewskiego 1900 ol.  70-90

Wł. Plebania w Morawicy

128. Portret żony 1900 ol.  75-51 W tle złote kwiaty

129. Głowa kobieca 1900 ol. Wł. Franciszka Braciejowska, Kraków

130. Portret Dra Antoniego Krokiewicza 1901 ol. 208-116

Wł. Dr. Antoni Krokiewicz, Kraków

131. Portret Dra Leona Horowitza 1901 ol.  82-100 Prezesa Gminy Izraelickiej w Krakowie

Wł. Gmina Izraelicka, Kraków

132. Portret Dra Leona Horowitza 1901 węgiel Prezesa Gminy Izraelickiej w Krakowie Wł. Olga Wachtlowa,    Kraków

133. Portret własny 1903 ol. 24-16

134. „Dziwny Ogród” 1902—1903 ol. 220-208 Medal złoty na Wystawie Powszechnej w S. Louis 1904. II medal złoty na Wystawie Sztuki w Monachium 1905 r.

135. Studium do portretu żony 1902 ol. 52-35 Dziwny Ogród

136. Pejzaż z Szymbarku 1904 ol. 26-35 Wl. Zbiory Państwowe

137. Europa Iubilans 1905 ol. 93-138 Wl. Galeria Narodowa Miasta Lwowa

138. Kopalnia w Jaworznie 1905 ol. Wl. Franciszka Braciejowska, Kraków

139. Portret – 76„59 Wl. Galeria Narodowa M. Lwowa

140. Portret Heleny Stanisławowej Estreicherowej

1906 ol. 79-58 Wl. Prof. Dr. Stanisław Estreicher, Kraków

141. Portret Izy Teodorowej Axentowiczowej 1907 ol.  68-95

142. Meduza 1907 ol.  50-36 Wł. Xawery   hr. Pusłowski, Kraków

143. Portret żony przy biurku 1908 ol.  69-50

144. Sad o zmroku 1909 ol. 43-74 Wl. Adolf Brener, Kraków

145. W sali Laurowej 1909 ol. Wl. Muzeum Śląskie, Katowice

140.   Portret Marii Stefanowej Różyckiej 1909 Wl. Stefanowie Różyccy, Kraków akwarela   52 – 41

147.   Biała kamelia 1909 ol.  53-66 07. Ruiluia Mahlerowa, Kraków

148. „Siostry” 1909 (Barbara, Aniela i Maryja Krokiewiczówny  akwarela  76-56

149. Portret Dra Kazimierza Szczepańskiego z psem 1909 węgiel

150. Majowe słońce 1910 Wl. Tow. Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa

151. Portret żony 1910 w chustce na głowie

151 b W jasnej harmonii Wł. Jan Skotnicki, Warszawa

152. Portret Maksymiliana Ehrenpreisa 1911 Prezesa Gminy Izraelickiej w Krakowie Wł. Gmina Izraelicka, Kraków

153. Portret żony 1911 w czarnej sukni, siedząca

154. Matka Boska z Dzieciątkiem 1912

155. Portret żony 1912 w obramieniu motywu starej materii

156. Matka Boska Karmiąca 1913 Wł. Stanisław Winter, Kraków

157. Portret żony 1913 w tle Pegaz unoszący Muzę

158. Merkury w izbie czeladnej 1913 Wł. Roman Grunwald, Kraków

159. Portret Karola Huberta Rostworowskiego 1913 w fotelu węgiel

160. Portret hr. Marii Zygmuntowem Pusłowskiej 1913 ol.  90-118

161. Portret Romana Grunwalda 1914 akwarela  78-96 Wl. Roman Grunwald, Kraków

162. Chmurna wiosna 1914 ol.  36-25 Wl. Franciszka Braciejowska, Kraków

163. Portret Zygmunta Dygata 1914 węgiel Wł. Hr. Karol Rostworowski, Kraków ol. 94-77 rys. ołówek. ol. 59-44 ol. 91-100 węgiel   105-75 akwarela ol.  66-109 ol. 57-39 ol. 78-95 ol.  66-79

164. Portret Anieli Noskowskiej (Janowej Starzewskiej) 1914 Wł. Dr. Jan Starzewski, Kraków węgiel

165. Portret żony 1915 ol. 77-93 w białych rękawiczkach, w tle Pegaz unoszący Muzę

166-182   Studia strojów 1915—1923 ■ węgiel Portrety żony

183. Portret Egona Pietriego 1915 węgiel

184. Św. Kazimierz 1915 węgiel kol. 80-52

185. Portret Olgi Zygmuntowej Wachtlowej z córką 1916 Wł. Olga Wachtlowa, Kraków ol.   I06-IOO

186. Wdowa wojenna 1916 ol. 48-96

187. Portret Kazimierza Młodzianowskiego Porucznik legionowy, stojący  1916 węgiel   43-74

188. Portret Kazimierza Młodzianowskiego węgiel Porucznik legionowy, siedzący

189. Portret Marii Wachtlówny 1916 węgiel Wl. Olga Wachtlowa, Kraków

190. Portret Egonowej Petri 1916 akwarela  56-88

191. Portret Leontyny z Epsteinów Aderowej 1916 Wl. Leontyna Aderowa, Kraków akwarela    61-51

192. Portret Olgi Zygmuntowej Wachtlowej 1916   węgiel

193. Portret hr. Marii Zygmuntowej Pusłowskiej 1917 Wl. Hr. Karol Rostworowski, Kraków Węgiel

194. Czerwona parasolka 1917 ol. 51-68 Wl. Stanisławowa Balowa, Kraków

195. Portret Racheli Ignacowej  Mahlerowej 1917

Wl. Rachela Mahlerowa, Kraków akwarela   74-92

196. Portret własny 1917 ol. na tle gobelinu przedstawiającego las Wl. Muzeum Śląskie, Katowice

197. Portret Róży Popielówny  (Hr. Karolowej Rostworowskiej) 1917 węgiel Wl. Hr. Karol Rostworowski, Kraków

198. Portret Stefana Estreichera 1918 węgiel Wl. Prof. Dr. Tadeusz Estreicher, Kraków

199. Portret prałata Esseiva Prepozyta kolegiaty św. Mikołaja w Fryburgu szwajc.   1918 węgiel   63-48

200. Portret Prof. Dra Tadeusza Estreichera 1918 Wl. Prof. Tadeusz Estreicher, Kraków węgiel

201. Głowa dziewczynki 1918 akwarela Wl. Roman Grunwald, Kraków

202. Głowa dziewczynki 1918 akwarela 54-39 Wl. Roman Grunwald, Kraków

203-217.   15 Studiów portretowych 1918 ołówek do witrażu „Fryburg polityczny”

218-223.   6 studiów portretowych 1918 ołówek do witrażu „Fryburg kościelny i naukowy”

224. Portret Wandy Ludwikowej  Friedmannowej 1919 ol. Wl. Dr. Ludwik Friedmann, Kraków

225. Portret żony futro popielate 1919 ol. 60-50

226. Wieczór majowy 1919 ol.  90-106

227. Portret Maryni Popielówny 1919 ołówek

228. Portret Marii  Friedmannówny (Guarinelli) 1919 Wl. Dr. Ludwik Friedmann, Kraków węgiel   63-48

229. Portret Jadwigi Michałowej Popielowej 1919 węgiel 63-48

230. Portret Teresy Popielówny 1919 węgiel 63-48

231. Portret Michała Popiela 1919 ol.   100-85 Wl. Michałowie Popielowie, Wójcza

232. Portret Jadwigi Michałowej Popielowej 1919 Wl. Michałowie Popielowie, Wójcza ol.   IOO-85

233. Portret Amelii Janowej Hoplińskiej 1919   ol.  55-43 Wł. Jan Hopłiński, Kraków

234. Portret Jana Hoplińskiego 1920 ol.  45-37 Wł. Jan Hopłiński, Kraków

235. Polska w wielkiej wojnie 1920 ol. 51-68 z cyklu „Ojczyzna”

236. Ołtarz Ojczyzny — Poryw do Czynu 1920 z cyklu „Ojczyzna” ol.   59-42

237. Portret Krystyny Estreicherówny  (Konstantowej Grzy­bowskiej) 1920 węgiel 63-48 Wł. Krystyna Grzybowska, Kraków

238. Portret Zbigniewa Mehoffera 1920       węgiel 63-48 Wł. Ewa Mehofferowa, Kraków

239. Portret Ewy Sumowskiej (Zbigniewowej Mehofferowej) 1920 węgiel 63-48 Wł. Dr. Zbigniew Mehoffer, Kraków

240. Portret Haliny Jentysówny (Bardzińskiej) 1920   węgiel

241. Portret hr. Róży Karolowej Rostworowskiej 1920 węgiel 63-48

242. Promień słońca 1920 ol. 90-55 Wł. Apolinary Przybylski, Warszawa

243. Portret Adolfa Brenera 1921 akwarela 61-44 Wł. Adolf Brener, Krakow

244. „Wenus i Amor” 1921 akwarela  105-90

245. Portret Marii Krokiewiczówny ol.

246. Portret Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Pił­sudskiego (1921—1923) ol. 256-165 Wl. Zbiory Państwowe, Warszawa

247. Portret Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Pił­sudskiego 1921 ol.  52-68 Wl. Xawery hr. Pusłowski, Kraków

248. Portret Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Pił­sudskiego 1921 węgiel 63-48 Popiersie

249. Portret Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Pił­sudskiego 1921 węgiel 115-64 stojący

250. Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego 1921     ołówek Popiersie

251. Szkic do portretu Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego 1921 ol.  60-45

252. Szkic do portretu Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego 1921 ol.

253. Studium do portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego 1921 Sygn. Belweder 1921 ol.

254. Tańcząca 1921 akwarela 68-110 Wl. Jadwiga Ehrenpreisowa, Kraków

255. Tańcząca 1921 węgiel 63-48

256. Ogród klasztorny 1922 ol.  51-68 Wł. Dr. Zbigniew Mehoffer, Kraków

257. Zakonnica 1922 ol.  41-49

258. Heroina 1922 akwarela Wł. Galeria Miejska, Bydgoszcz

259. Portret Maryli Siisserówny  (Grifflowej) 1922 ol.  67-100 Wl. Sydonja Susserowa, Kraków

260. Droga Mleczna 1923 ol.   77-89

261. Portret Dra Adama Kramarzyńskiego 1923 ol. 44-36 Wl. Dr. Adam Kramarzyński, Kraków

262. Przed oranżerią w Suchej 1923 ol.  50-70 Wl. K. Wasilewski, Warszawa

263. Fantazja ornamentalna 1923 ol.  87-120

264. Portret Józefa Gałęzowskiego 1923       węgiel  63-48 Wl. Prof. J. Gałęzowski, Kraków

265. Portret Dra Ludwika Friedmanna 1923     ol.  68-92 Wł. Dr. Ludwik Friedmann, Kraków

266. Portret Dr. Konrada Kolszewskiego 1923       węgiel Wł. Dr. Konrad Kołszewski, Poznań

267. Szkic do portretu ks. Zofii Krzysztofowej Radziwiłłowej 1924 ołówek

268. Portret ks. Zofii Krzysztofowej Radziwiłłowej

1924 ol. 110-90 Wł. Ks. Krzysztofowie Radziwiłłowie, Sichów

269. Portret ks. Krzysztofa Radziwiłła 1924    ol.   110-90

Wł. Ks. Krzysztofowie Radziwiłłowie, Sichów

270. Portret hr. Marii Janowej Mycielskiej 1924 Wł. Hr. Jan Mycielski, Wiśniowa węgiel  63-48

271. Portret Dra Jana Starzewskiego 1924   węgiel 63-48 Wl. Dr. Jan Starzewski, Kraków

272. Portret Gizy Braciejowskiej węgiel

273. Portret Irki Braciejowskiej 1925 węgiel 63-48 Wł. Leonowie Braciejowscy, Kraków

274. Portret Franciszki Leonowej Braciejowskiej 1925 Wł. Leonowie Braciejowscy, Kraków ol.   80-95

275. Portret Gizeli Oskarowej Schenkerowej

1925 akwarela 55-87 Wł. Gizela Schenkerowa, Kraków

276. Portret Gizeli Oskarowej Schenkerowej 1925 ołówek

277. Portret Izy Stanisławowej Żeleńskiej 1925 Wł. Iza Żeńska, Kraków węgiel   63-48

278. Portret Stanisława Wyspiańskiego        węgiel 63-48 Kopia Wł. Iza Stanisławowa Żeleńska, Kraków

279. „Epopeja Rzymska” 1925 ol.  103-130

280. Oleandry w ogrodzie Eskulapa 1925 ol. Rzym Wł. Franciszka Braciejowska, Kraków

281. Cyprysy 1925 ol.  25-35 Wł. K. Wasilewski, Warszawa

282. Villa d’Este 1925 ol. 35-25 Rzym

283. Palma i Pinia 1925 ol.  35-25 Wl. Artur Wohl, Kraków

284. „Villa Borghese” 1925 ol. Wł. Dr. Stanisław Zakrzewski, Warszawa

285. Platany w Ogrodzie Rzymskim 1925        ol. 35-25

286. Na letnim mieszkaniu 1926 ol. 69-96 Portret żony

287. Portret Heleny Sperlinżanki i Marty Goldenthalówny 1926 ol. Wł. Wojciechowa Weissowa, Kraków

288. Portret Marii Feliksowej Masłowiczowej 1926 Wł. Marja Masłowiczowa, Kamienna                   węgiel 63-48

289. Portret hr. Xawerego Pusłowskiego 1926 Wł. Marja Masłowiczowa, Kamienna Węgiel   63-48

290. Portret Haliny Henrykowej Jasieńskiej około 1926 Wł. Henrykowie Jasieńscy węgiel   63-48

291. Nastka 1926 węgiel

292. Portret Anny Adolfowej Braciejowskiej 1926 Wł. Adołfowie Braciejowscy, Kraków ol.   73-60

293. Zarośla nad Wieprzem 1927 ol. 51-68 Wł. Artur Wohł, Kraków

294. „Karnawał” 1927 akwarela  115-66

295. Portret Prof. Dra Stanisława Estreichera 1927 Wł. Krystyna Grzybowska, Kraków węgiel   63-48

296. Białodrzewy 1927 ol. 51-68 Wł. Muzeum Śląskie, Katowice

297. Portret Prof. Dra Władysława Kozickiego 1927 Wl. Prof. W. Kozicki, Lwów węgiel   63-48

298. „Tenisistka” 1927 ol.

299. Podwieczorek w parku 1927 ol. Wł. Hr. Jan Mycielski, Wiśniowa

300. Portret Adama Grabkowskiego 1927 węgiel Wl. Adam Grabkowski, Michałów

301. Portret Ludwiki Adamowej Grabkowskiej 1927 Wl. Adam Grabkowski, Michałów Węgiel

302. Portret Zygmunta Mycielskiego 1927 ol. Wl. Hr. Marja Mycielska, Kraków

303. Płaczące wierzby nad stawem 1927 ol.  51-68

304. Portret Zofii Stanisławowej Zakrzewskiej 1927 Wl. Dr. Stanisław Zakrzewski, Warszawa ol.   IO5-67

305. Byk 1928 ol.  70-60

306. Portret Marka Rostworowskiego 1928  węgiel 63-48 Wl. Xawery hr. Pusłowski, Kraków

307. Portret Williama Rittera 1928 węgiel 42-50

308. Portret hr. Wandy Zygmuntowej Zamoyskiej 1928 Wł. Hr. Wanda Zamoyska, Wysock węgiel   92-68

309. Portret hr. Zygmunta Zamoyskiego 1928 Wł. Hr. Stefan Zamoyski, Jedlec akwarela   92-68

310. Portret Dra Natana Drukera 1928 ol.  66-79 Wł. Dr. N. Druker, Kraków

311. Zmarznięty Ogród 1929 ol.  51-68

312. Portret hr. Róży Edwardowej Raczyńskiej 1929 węgiel 63-48

313. Portret hr. Marii Kazimierzowej Wodzickiej 1929 węgiel 63-48

314. Magda 1929 kol. kredka 63-48 •   Wł. Zbigniewowie Mehofferowie, Kraków

315. Ryś w zbroi 1929 kol. kredka 63-48 Wł. Zbigniewowie Mehofferowie, Kraków

Projekt konkursowy na dekorację sali sejmowej (odznaczony jedną z dwóch pierwszych nagród)

316. Radość życia 1929 ol. Tryptyk, z cyklu „Ojczyzna” A. Ogień cenniejszy od złota 45_48 B. Radość życia 43-48 G. Ziemia mlekiem i miodem płynąca 45-48

317. Wolność   Szczegół wielkości naturalnej Wł. Sejm R. P.

318. Radość życia 1929 węgiel kol.  143-48 Z cyklu „Ojczyzna” wariant I

319. Radość życia 1930 ol. Tryptyk, z cyklu „Ojczyzna” — wariant II A. Ogień cenniejszy od złota 45-48 B. Radość życia 143-48 C. Ziemia mlekiem i miodem płynąca 45-48

320. Szkic do obrazu wotywnego Cechu Rzeźników 1930 ol. Kaplica Bonerowska kościoła Marjackiego w Krakowie

321. Szkic do obrazu wotywnego Cechu Rzeźników      ol. Mniejszy

322. Portret żony 1930 węgiel 63-48 Studium do portretu na tle dzikiego wina

323. Zielona sukienka 1930 węgiel kol. 64-48

324. Portret Aliny Bohdanowej Romanowskiej

1930 węgiel kol.

Wł. Bohdanowie Romanowscy Młociny pod Warszawą

325. Portret Aleksandry Żelechowskiej 1930 Wł. Aleksandra Żelechowska, Kraków Węgiel kol.   70-54

326. Portret żony 1930 ol.    60-70 na tle dzikiego wina

327. Portret żony 1930 ol. 91-116 na tle sali czerwonej

328. Ogród warzywny o zachodzie słońca 1930 ol. 51-68

329. Matka z dziećmi 1930 ol.  68-101 Wl. Ewa Mehofferowa, Kraków

330. Św. Teresa z Lisieux 1930 ol.  130-195

331. Serce Jezusa 1930 ol.   86-120

332. Portret Anny Wincentowej Zakrzewskiej 1930 Wl. Dr. Stanisław Zakrzewski, Warszawa ol.   75~59

333. Portret Anny Wincentowej Zakrzewskiej 1930 węgiel

334. Portret Generałowej Stanisławowej Wróblewskiej 1930 Wl. General Stanisław Wróblewski węgiel 63-48

335. Portret Heleny Fuglewiczówny (Zielińskiej) 1930 Wl. Dr. Franciszek Klein węgiel  63-48

336—350.

Szkice drogi Krzyżowej w kaplicy Męki Pańskiej w kościele O. Franciszkanów w Krakowie    ol. 336—350

1. Chrystus przed Piłatem 1931

2. Chrystus bierze krzyż na ramiona 1931

3. Chrystus upada pod krzyżem po raz pierwszy i93i

4. Chrystus spotyka Swą Matkę 1931

5. Chrystusowi pomaga Szymon Cyrenejczyk 1931

6. Chusta Weroniki 1931

7. Chrystus upada pod krzyżem po raz drugi 1931

8. Chrystus pociesza płaczące niewiasty 1931

9. Chrystus upada pod krzyżem po raz trzeci 1931

10. Chrystus obnażony wstępuje na krzyż 1931

11. Chrystus do krzyża przybijany 1931

12. Chrystus umiera na krzyżu 1931

13. Chrystus zdjęty z krzyża 1931

14. Chrystus złożony w grobie 1931

15. Chrystus upada pod krzyżem po raz trzeci 1931 wariant

351. Portret Karola Huberta Rostworowskiego 1931

Wl. Hr. Karol Rostworowski, Kraków Węgiel 63-48

352. Portret Kingi Jerzowej Turno 1931      węgiel 63-48

353. Portret Marii Nyczówny 1931 akwarela Wł. Maryja Nyczówna, Kraków

354. U wodopoju 1931 ol. 51-68

355. Dziewczynka na letnim mieszkaniu 1932 akwarela 51-34

356. Głowa dziewczynki akwarela 51-34

357. Portret Marii Józefowej Dorawskiej 1932 Wl. Dyr. Józef Dorawski, Kraków węg. kol.   72-50

358. Portret Kazimiery Ejsymonttowej 1932 węgiel 63-48

359. Portret Zygmunta Przeorskiego 1932 ołówek Wl. Prof. Zygmunt Przeorski, Kraków

360. Portret Aldony Karolowej Miłobędzkiej 1932 ołówek

361. W ogrodzie na bujaku 1932 akwarela 34-60

362. Nad rzeką 1932 akwarela 34-60

363. Portret Marii Koczorówny 1933 akwarela Wl. Maria Nyczówna, Kraków

364. Portret Bolesława Wallek-Walewskiego 1934 Wl. Dyr. B. Wallek-Walewski, Kraków Węgiel   63-48

365. Ścieżka ogrodowa 1934 ol. 51-68

366. Ogród kwiatowy 1934 ol. 51-68

367. Portret Weli Piliczowej i Lidji Landsbergerowej (Falterówny) 1934 akwarela 64-82 Wl. Dr. Bruno Falter, Kraków

Stacje Drogi Krzyżowej w kaplicy Męki Pańskiej kościoła OO. Franciszkanów w Krakowie 368—373

368. Chrystus przed Piłatem 1930 ol.

369. Chrystus bierze Krzyż na ramiona 1933 ol.

370. Chrystus upada pod Krzyżem po raz pierwszy 1934

371. Chusta św. Weroniki 1930 ol.

372. Chrystus upada pod Krzyżem po raz drugi 1933 ol.

373. Chrystus umiera na Krzyżu 1935 ol. 136-207 Wl. Klasztor 00. Franciszkanów, Kraków

STUDJA RYSUNKOWE, SZKICE KOMPOZYCYJNE I GRAFICZNE

Studia i szkice datami nieoparzone zasiały ułożone w zasadzie w porządku chronologicznym.

WŁADYSŁAW KOZICKI

TWÓRCZOŚĆ JOZEFA MEHOFFERA

374. Projekt konkursowy na kurtynę 1892 akwarela w teatrze Juljusza Słowackiego w Krakowie

375. Św. Kazimierz akwarela Projekt do haftu; niewykonany

376. Szkic do dekoracji Rudolfinum w Pradze akwarela Wl. Dr. Natan Druker, Kraków

377. Studium akwarela Wl. Helena d’Abancourt, Kraków

378. Szkic na los Loterii Domu Matejki 1899    akwarela

Szkice na fryz Tow. Przyj. Szt. Piekn.. w Krakowie 379—384

niewykonane

379. Wawel strzegący Ołtarza Ojczystego 1899-1900

węgiel

380. Ziemia i Geniusz 1899-1900 akwarela

381. Pegaz i Muzy 1899-1900 węgiel

382. Geniusz światła 1899-1900 akwarela

383. Ptaki rajskie 1899-1900 ołówek

384. Wróżki-kwiaty 1899-1900 ołówek

385. Studium „Sztuka” węgiel do kompozycji dekoracyjnej „Natura i Sztuka” przeznaczonej do fryzu Tow. Przyjaciół Sztuk P. w Krakowie; niewykonane

386. Orfeusz węgiel

387. Studium do św. Barbary węgiel Karton fryburski „Męczennicy”

388. Studium do Św. Barbary węgiel Karton fryburski „Męczennicy”

389. Przeżegnanie węgiel Studium do witrażu fryburskiego „Męczennicy”

390. Młoda Sztuka rys. piórem Projekt graficzny

391. Młoda Sztuka rys. piórem Projekt graficzny

392. Młoda Sztuka akwarela Szkic dla Zakładu Witrażowego Kirsch & Fleckner we Fryburgu Szwajcarskim

393. Młoda Sztuka ołówek

394. Chimera węgiel

395. Sześć Inicjałów do Wydawnictwa Chimera    ołówek

396. Studium węgiel do okna kaplicy grobowej rodziny Grauerów pod Opawą „Wiara”

397. Studium dziewczynki węgiel Geniusze Skarbca katedry na Wawelu

398. Studium chłopca węgiel Skarbiec katedry na Wawelu

399. Chłopiec węgiel Studium do dekoracji Skarbca na Wawelu

400. Inicjał S węgiel do wydawnictwa „Chimera”

401. Studium do Archanioła Wojny węgiel Skarbiec katedry na Wawelu

402. Cztery szkice do okien kościoła w Jutrosinie rys. piórem

403. Studium do św. Elżbiety węgiel Witraż kościoła w Jutrosinie

404. Tańcząca królowa węgiel

405. Studium do „Dziwnego Ogrodu” węgiel

406. Ozdoby drukarskie piórem A, B, C, D, E

407. Znalezienie św. Krzyża ołówek Szkic na okno kaplicy Świętokrzyskiej katedry na  Wawelu

408. Studia do kartonu fryburskiego „Pokłon 3 Króli”

węgiel

Matka Boska stojąca Matka Boska siedząca Anioł stojący Anioł idący Herod Matka z Dzieckiem

409. Sta Maria Maggiore Rzym

410. S. Piętro od strony ogrodów Rzym

411. S. Piętro Zakrystia — Rzym

Szczegóły urządzenia sali posiedzeń Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie 412—415

412. Boazeria z brązami 1906

413. Pulpity i krzesła 1906

414. Trybuna prezydialna 1906

415. Belka sufitowa z oświetleniem elektrycznym

416.417. 418. 419. Studium do obrazu „Ujarzmienie Żywiołów” węgiel „Ziemia”

Exlibris Wojciecha Biesiadeckiego rys. Maskarada

Wnętrze katedry Ormiańskiej we Lwowie Wł. Architekt Franciszek Mączyński, Kraków piórem ołówek

Projekty architektoniczne 420—424

420. Szkatuła na dyplom honorowy rys. piórem

421. Grobowiec rys- piórem na cmentarzu żydowskim w Krakowie (rodziny Wachtlów)

423. Grobowiec rys. piórem na cmentarzu żydowskim w Krakowie (rodziny Wachtlów)

424. Kominek rys. piórem

Studia do kartonu fryburskiego „Święci” 425—428

425. Przestraszona księżniczka węgiel

426. Maria Magdalena węgiel

427. Maria Magdalena węgiel

428. Archanioł Michał węgiel

429. Hymen ołówek Projekt graficzny

430. Szkice: Hymen i 6 tancerek ołówek

Szkice graficzne 43434

431. Tancerki ołówek a, b, c, d

432. Dziewczyna i śmierć ołówek a, b, c, d

433. Amazonki ołówek a, b, c, d

434. Zuchwały ogrodnik ołówek a, b

435. Św. Cecylia . węgiel Studium do witrażu

436. Projekt Afisza Wystawy Grunwaldzkiej 1910

Wł. Roman Grunwald rys. kol. akwarelą

437. „Dziewczyna z wieńcem” węgiel Studium do afisza wystawy grunwaldzkiej we Lwowie

438. Matka Boska węgiel Studium do obrazu dekoracyjnego Msza Sobieskiego na Kahlenbergu

Szkice do dekoracji kaplicy Sobieskiego na Kahlenbergu 439—442

439. „Joannes vinces” 1912 akwarela

440. Michał archanioł nad pobojowiskiem 1912   akwarela

441. Innocenty XI pod symbolicznym drzewem 1912 akwarela

442. Projekt kraty żelaznej 1912 rys. piórem

443. Serce Jezusa akwarela

444. Serce Marii akwarela

Szkice kompozycyjne 445—449

445. Serce Jezusa ołówek

446. Serce Marii ołówek

447. Chusta Weroniki ołówek

448. Św. Teresa z Lisieux ołówek

449. Chrystus Oblubieniec ołówek

450. Projekty dekoracji scenicznej do „Judasza z Kariothu” K. H. Rostworowskiego rys. ołówek.

Projekty dekoracji scenicznej do „Judasza z Kariothu” K. H. Rostworowskiego 451—455

451. Chata Judasza akwarela

452. Widok na Jerozolimę akwarela

453. Portyk Salomona

454. Izba Szymona Trędowatego

455. Sala w pałacu Annasza

456. 457.458. 459. 460. 461.

Pałac w Czarkowach Pałac w Czarkowach Studium do św. Wawrzyńca Witraż fryburski „Djakoni”

Studium do Św. Klaudiusza Karton fryburski „Djakoni i Biskupi”

Projekt sztandaru legionowego dla i pułku 1916

Projekty graficzne Exlibris, I. B. Stetson, Zdrój, Amor

Projekty dekoracji scenicznej do „Kajusa Cezara Kaliguli” K. H. Rostworowskiego 462—465

Pałac Lollji 1917 rys. ołówek.

Sala uczty 1917 rys. ołów.

Sypialnia Kaliguli 1917 rys. ołówek.

Portyk na Palatynie 1917 rys.

Studium do „Wolności”

Karton fryburski „św. Mikołaj z Flue”

Studium do okładki wydawnictwa „Zdrój Stare domy w Bernie szwajc.

Wojna 1914   1920 Część cyklu „Ojczyzna”

Żołnierz z karabinem Studium do Amora

Akcja Fabryki lokomotyw w Warszawie „Ogród Róż”

Okładka do książki Edwarda Ligockiego

474.   Karta tytułowa do „Nowej Legendy”

E. Ligockiego ołówek

Pałac w Kurozwękach 475—477

475. Stara oficyna ołówek

476. Wnętrze sypialni ołówek

477. Wnętrze salonu ołówek

478. Projekt Ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej ołówek do Częstochowy, niewykonany

479. a, b. Rysunki do książki „Straszne Dzieci” K. H. Rostworowskiego rys. ołów.

480. a, b. Rysunki do książki „Straszne Dzieci” K. H. Rostworowskiego rys. ołówek

481. Ratusz Poznański ołówek

482. Syrena z muszlą akwarela

483. Szkic do okładki Wydawnictwa „Skarbiec na Wa­welu” Ks. Dra Tadeusza Kruszyńskiego ołówek

484. Królowa Jadwiga akwarela

485. Projekt banknotu 100 złotowego      akwarela 55-37 z wizerunkiem Ks. Józefa Poniatowskiego

486. Projekt banknotu 100 złotowego      akwarela 72-40 z widokiem morza

487. Projekt banknotu 100 złotowego      akwarela 72-40

488. Projekt banknotu 100 złotowego       akwarela 72-40

Wł. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Warszawa

489. Projekty na bilety bankowe 100 złotowe        akwarela

Studia do banknotu 490—491

490. Krakowiak węgiel

491. Kurpianka węgiel

492. Studium do Merkurego węgiel
Banknot  złotowy
493. Studium do „Dobrobytu” węgiel
Banknot  złotowy
494. Studium do „Flory” węgiel
Banknot  złotowy
Projekty kompozycyjne
495—503
495. Szkic banknotu 100 złotowego ołówek
496. Szkic banknotu 100 złotowego ołówek
497. Szkic banknotu 100 złotowego ołówek
498. Szkic banknotu 50 złotowego ołówek
499. Szkic na akcję „Fabryki lokomotyw” ołówek
500. Szkic na akcję „Rudy żelaznej” ołówek
501. Szkic exlibrisu dla biblioteki w Łańcucie ołówek
Niewykonane
502. Szkic afisza Grunwaldzkiego ołówek
503. Szkic akcji „Banku Komercjalnego” ołówek

Projekty graficzne rys. piórem

2 exlibrisy (W. Biesiadeckiego) studia do biletu bankowego „Kurpianka” i „Ks. Józef”, rysunek satyryczny

Projekty graficzne rys.

2 pegazy, 3 exlibrisy, Merkury i Przemysł (studia bankowego), Królowa Jadwiga (znak wodny)

Św. Franciszek Kościół w Radecznicy Przed Oranżerią w Klemensowie Kościół Dominikanów we Lwowie Stara oficyna i 3 pejzaże w Wiśniowej Projekty na kolczyk rys

513. Byk ołówek  Studium, całość

514. Byk ołówek Studium, głowa

515. Św. Teresa z Lisieux rys. piórem Szkic do obrazu

516. Projekt nalepki na uroczystość pogrzebu Juljusza Słowackiego w Krakowie 1928 akwarela

517. Libertas węgiel Studium do projektu dekoracji sali sejmowej w Warszawie

518. Żołnierz muzykant ołówek

519. Żołnierz muzykant ołówek

520. 3 szkice Merkurego ołówek

521. Szkic Ikara ołówek

522. Szkic do Sejmu ołówek

523. Starszy Cechu Rzeźników węgiel Studum do obrazu wotywnego cechu Rzeźników w kościele Marjackim w Krakowie

524. Starszy Cechu Rzeźników węgiel Studjum do obrazu wotywnego cechu Rzeźników w kościele Marjackim w Krakowie

525. Czeladnik Cechu Rzeźników z mieczem węgiel Studjum do obrazu wotywnego cechu Rzeźników w kościele Marjackim w Krakowie

526. Szkic na okno nad portalem północnym kościoła Marjackiego w Krakowie 1930 rys. piórem Niewykonane

527. Chłopiec węgiel Studium do witrażu: Sadzenie drzewek wolności

528. Dziewczynka węgiel Studium do witrażu: Sadzenie drzewek wolności

529. Anioł śpiewający Alleluja akwarela

530. Rozmarzona węgiel

531. Pensjonarka węgiel

532. Studium węgiel do I Stacji Krzyżowej w kościele OO. Franciszkanów w Krakowie

533. Studium węgiel do I Stacji Krzyżowej w kościele OO. Franciszkanów w Krakowie

534. Pokój w starym dworze 1931 akwarela

535. Nogi w pantofelkach węgiel Studium do portretu

536. Dobrobyt i Oszczędność 1932 akwarela Szkic witrażu dla Miejskiej Kasy Oszczędności w Krakowie

537. Trójca Św. —Pory roku 1932 akwarela Szkic witrażowy do kaplicy Bonerowskiej w kościele Marjackim w Krakowie

Szczegóły polichromii kościoła parafialnego w Turku 538—539

538. Ołtarz 1933 ołówek

539. Źródło życia 1933 ołówek

540. Geniusz lecący z wieńcem i palmą akwarela

541. Studia zwierząt ołówek Konie, barany, sarny

LITOGRAFIE

a) wielobarwne

542. Afisz loterji Domu Matejki 1899

543. Afisz Wystawy grunwaldzkiej we Lwowie 1910

544. Afisz wystawy Tow. „Sztuka” w Warszawie 1924

545. Afisz Aerolloydu

546. Serce Maria a

547. Serce Marii b

548. Serce Marii  c

549. Akcja Banku Komercjalnego w Krakowie

550. Nalepka na pogrzeb J. Słowackiego w Krakowie 1927 a

551. Nalepka   na pogrzeb J.  Słowackiego w Krakowie 1927 b

552. Zaproszenie na otwarcie Akademii Szt. P. w Krakowie 1900

b) jednobarwne

553. Urwany koń (Helcia Tatarówna)

554. Głowa (portret)

555. Czarno-biała

556. Portret O. Joachima Berthier

557. Głowa kobieca w kapeluszu z piórami strusiemi

558. Zemsta

559. Portret Jana Stanisławskiego

560. Portret Egona Petri’ego

561. Dziewczynka z wazonem (szczegół okna: Fryburg ko­ścielny i naukowy)

562. Legjonista

AKWAFORTY

563. Głowa kobieca z medaljonem na szyji

564. Głowa kobieca z medaljonem na szyji

Cykl „tancerka” 565—573

565. Przystanęła

566. Triumfuje

567. Przestraszona

568. Z kastanietami

569. Wznosi różę (vernis mou)

570. Prosto przed siebie (vernis mou)

571. Bolero (vernis mou)

572. Bolero b

573. Zakryta czarnym płaszczem (akwatinta)

574. Zuchwały ogrodnik

575. Głowa kobieca (vernis mou)

576. Drwiąca

577. Chłopczyk

578. Amazonka (verais mou)

579. Hymen

580. Portret O. Joachima Berthier

581. Portret O. Joachima Berthier

582. Exlibris I. B. Stetson

583. Exlibris I. B. Stetson

584. Bellona (fluoroforta)

585. Meduza (fluoroforta na gipsie) Wł. Prof. Dr. Tadeusz Estreicher, Kraków

586. Dama z różą, sztych

587. Śmierć i dziewczyna (sucha igła)

MATERJAŁ KATALOGU PRZYGOTOWAŁ JÓZEF MEHOFFER OPRACOWAŁ MIECZYSŁAW TRETER UKŁAD GRAFICZNY HALINY KRUGER

DRUKARNIA NARODOWA W KRAKOWIE

Józef Mehoffer wycena obrazów

Józef Mehoffer  Śpiewaczka 1896

Józef Mehoffer

Józef Mehoffer

Anioł 1903Józef Mehoffer-Projektowany szczegół dekoracji sklepienia katedry w Płocku

Józef Mehoffer - wycena obrazów dzieł sztuki

Józef Mehoffer-Dziwny Ogród 1903

Józef Mehoffer -wycena obrazów ,kupno obrazów

Józef Mehoffer  Szczegół kartonu witrażowego do katedry we Fryburgu Szwajcarii  1904.

Józef Mehoffer -kupno wycena obrazów

Józef Mehoffer Herod- Szczegół kartonu witrażowego do katedry we Fryburgu Szwajcarii  1904.

Józef Mehoffer

Józef Mehoffer Ujarzmienie Żywiołów Obraz dekoracyjny sali posiedzeń Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie 1906

Józef Mehoffer 0 wycena obrazów

Józef Mehoffer Portret Heleny Stanisławowej Estreicherowej 1906

Józef Mehoffer

Józef Mehoffer Meduza 1907

Józef Mehoffer - Majowe słońce 1910

Józef Mehoffer-Majowe słońce 1910

Józef Mehoffer-Trójca Św.

Józef Mehoffer Św. Kazimierz, Królewicz Polski 1915

Józef Mehoffer – Św. Kazimierz, Królewicz Polski 1915

Józef Mehoffer Portret Haliny Jentysówny (Bardzińskiej) 1918

Józef Mehoffer Portret Haliny Jentysówny (Bardzińskiej) 1918

Józef Mehoffer Portret Jana Hoplińskiego

Józef Mehoffer Portret Jana Hoplińskiego

Wieczór majowy 1919

Józef Mehoffer Portret Naczelnika Państwa Marszałka J. Piłsudskiego 1921

Józef Mehoffer Portret Naczelnika Państwa Marszałka J. Piłsudskiego 1921

Józef Mehoffer Portret hr. Marji Janowej Mycielskiej 1924

Józef Mehoffer Portret hr. Marji Janowej Mycielskiej 1924

Józef Mehoffer Portret Zofji Stanisławowej Zakrzewskiej 1927

Józef Mehoffer Portret Zofji Stanisławowej Zakrzewskiej 1927

Józef Mehoffer Chrystus 1930

Józef Mehoffer Chrystus 1930

 

Józef Mehoffer Portret dr.Natana Drukera 1928

Józef Mehoffer Portret dr.Natana Drukera 1928

Józef Mehoffer Portret Gizeli Oskarowej Schenkerowej 1929

Józef Mehoffer Portret Gizeli Oskarowej Schenkerowej 1929

Józef Mehoffer Chrystus Pielgrzym Dekoracja ścienna kościoła parafjalnego w Turku 1933

Józef Mehoffer Chrystus Pielgrzym Dekoracja ścienna kościoła parafjalnego w Turku 1933

 

Chrystus Pielgrzym Dekoracja ścienna kościoła paraf jalnego w Turku 1933

Józef Mehoffer Chrystus Pielgrzym Dekoracja ścienna kościoła paraf jalnego w Turku 1933

Józef Mehoffer Chrystus Król Dekoracja ścienna kościoła paraf jalnego w Turku 1933

Józef Mehoffer Chrystus Król Dekoracja ścienna kościoła paraf jalnego w Turku 1933

 

sty 20 2015
  • ← Józef Mehoffer napisał – Marcin Samlicki 1912 r
  • Jan Stanisławski i jego szkoła, Muzeum Narodowe w Krakowie 1957 →

Blog

  • Ryszard Winiarski – Między matematyką a sztuką
  • Jacek Mierzejewski z 32 reprodukcjami
  • I Wystawa Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, 1928/1929
  • Stanisław Noakowski – katalog wystawy
  • Kazimierz Sichulski – monografia Władysława Kozickiego

Archiwum

  • listopad 2016
  • maj 2016
  • styczeń 2016
  • lipiec 2015
  • marzec 2015
  • styczeń 2015
  • październik 2014
  • marzec 2014
  • marzec 2013
  • luty 2012
  • styczeń 2012

Tagi

Abedram Adler Alfons Karpiński Alfred antyki antyki wycena Artur artysta dzieła sztuki dzieł sztuki Grotger Grupa Artystów Formiści Polscy Jankiel Józef Mehoffer Kamocki Stanisław Kanelba Karpiński kupno kupno dzieł sztuki kupno obrazów Ludowość malarstwo malarstwo stanisława kamockiego malarz młoda polska obrazy obrazy mehoffera obrazów Rajmund Salon Artystów Sichulski skup obrazów skup sprzedaż obrazów sprzedaż obrazów Stanisław Kamocki malarz symbolizm Winiarski Ryszard (1936-2006) Wojciech Kossak wycena wycena dzieł sztuki wycena obrazów

O nas

Prowadzimy kupno dzieł sztuki na terenie całej Polski z uwzględnieniem Krakowa , Warszawy i Gdańska Specjalizujemy się głównie w malarstwie Polskim XIX – XXI w. Osoby zgłaszające się do nas mają zawsze pewność, że dostaną fachową wycenę i pełną anonimowość.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najświeższe wiadomości ze świata sztuki.

Ostatnie wpisy

  • Ryszard Winiarski – Między matematyką a sztuką Posted on 23 listopada 2016 by admin
  • Jacek Mierzejewski z 32 reprodukcjami Posted on 23 maja 2016 by admin
  • I Wystawa Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, 1928/1929 Posted on 27 stycznia 2016 by admin
  • © 2022 RynekSztuki.info. All rights reserved.
  • Proudly powered by WordPress